Pomówienia jak maczugi, pianino, stołek i… prawda

Bogu dzięki, kampania za nami. Ale amerykańska maksyma, której jestem zwolennikiem od mojej pierwszej (i pierwszej zwycięskiej) kampanii wyborczej do Sejmu RP przed 29 laty mówi, iż: „Kampania wyborcza rozpoczyna się dzień po wyborach”. Wiem, wiem, teraz będziemy mieć trzy lata i kwartał przerwy do wyborów parlamentarnych i lokalnych, które odbędą się w tym samym (?) lub podobnym (?) czasie – jesienią 2023. To aż 13 kwartałów, ale już teraz należy o wyborach myśleć.

Jestem pod silnym wrażeniem kampanii nienawiści, która była udziałem opozycji. Zastrzeżenie: nie mówię, że „całej opozycji”, ani że „wszystkich polityków” opozycji, Boże broń! Ale jednak znaczącej tej opozycji części. Właściwie można by opozycji w Polsce A. D. 2020 dedykować słowa, które padły „dawno temu, w Ameryce”. Oto pisarz i dziennikarz Edgar Watson Howe stwierdził : „W czasach dzikości i barbarzyństwa ludzie walczyli na maczugi. W epoce cywilizacji ludzie zmienili pałki na plotki i pomówienia”. Dzisiaj dodalibyśmy jeszcze nowe pojęcie: na „fake newsy”. Analizując hektolitry kłamstw i „fake newsów” właśnie podczas zwykłej, ordynarnej, chamskiej, prostackiej nowomowy ze strony wielu przedstawicieli opozycji (OK! Nie wszystkich…), na usta ciśnie się cytat zaczerpnięty ze skarbnicy mądrości Stanisława Jerzego Leca. Napisał on kiedyś, ironicznie, jak to on: „Prawdziwi nowatorzy! Ich bełkot nie przypomina w niczym bełkotu sprzed roku”.

O Rafale Trzaskowskim tylko jedno zdanie – a piszę to przed wyborami prezydenckimi, nie znając ich wyniku. Zamiast wielu słów po prostu jedna myśl, która oddaje wszystko – jak mawiał amerykański pisarz H. Jackson Brown: „ Kiedy trzeba przenieść pianino, nie łap się za stołek”.

Mało? Wystarczy. Co, naprawdę Wam za mało? Dobrze, to jeszcze słowa francuskiego pisarza z XVIII wieku Luca de Clapiera markiza de Vauvenarguesa: „Największe nieszczęście zdarza się wówczas, gdy człowiek o małych możliwościach posiada wielkie ambicje”…

Nasi wrogowie (tak nas traktują, choć my określamy ich jako oponentów ) atakowali prezydenta Dudę i nasz obóz polityczny brutalnie, nie tylko w tej kampanii – choć w niej szczególnie . Tak było w ostatnich pięciu latach , kiedy rządziliśmy i poprzednich ośmiu, gdy byliśmy w opozycji i w jeszcze poprzednich dwóch, kiedy rządziliśmy po raz pierwszy. Właśnie tym z drugiej strony barykady dedykuje myśl angielskiego pastora, pisarza i dziwaka Charlesa Caleba Coltona: „Jeśli w naszych pragnieniach jest więcej potępienia niż zrozumienia, to znak, że wyrastają bardziej z pychy niż z rozsądku”.

Opada powoli kurz kampanii. Po raz kolejny okazało się, jak prawdziwe jest twierdzenie ,które sformułował kiedyś francuski malarz i rzeźbiarz, współtwórca, wraz z Picasso, kubizmu – Georges Bracque:„Prawda istnieje. To kłamstwa są wymyślone…”

*felieton ukazał się w „Gazecie Polskiej” (15.07.2020)