Polskie tradycje i duma z bycia Polakiem

Polecam lekturę ankiety Katolickiej Agencji Informacyjnej (KAI). Została ona przeprowadzona wśród polskich europosłów. Oto pytania KAI i moje odpowiedzi.

1. Jak Pan zamierza spędzić Święta? 

Święta Bożego Narodzenia – te chyba najbardziej polskie ze wszystkich świat katolickich – zamierzam spędzić jak zwykle z najbliższymi. Oczywiście w Polsce – nie mogłoby być inaczej, skoro pracuje poza granicami kraju. Prowadzę bardzo intensywne życie zawodowe, dużo podróżuje, ale czas narodzin Pana Naszego Jezusa Chrystusa to moment zatrzymania w biegu, wyciszenia, pomyślenia o tym co nigdy nie przemija, refleksji. Ale to też czas myślenia o wspólnocie : dzieciach , rodzinie, ale też o tej szerszej wspólnocie – wspólnocie narodowej .

2. Jakie są zwyczaje świąteczne w Pani domu: np. miejsce i czas wigilii, potrawy wigilijne i zwyczaje świąteczne? 

Święta spędzam bardzo tradycyjnie, tak jak olbrzymia większość polskich rodzin : wigilia po zapadnięciu zmierzchu, tradycyjne potrawy w części związane z tradycją Kresów Wschodnich RP, ale też kolędy, kolędy… Oczywiście jest sianko pod obrusem, oczywiście jest puste nakrycie na stole i miejsce dla niespodziewanego gościa i wreszcie jest opłatek i cała „magia”-w dobrym słowa tego znaczeniu – z nim związana.

3. Jak Pana obecny – międzynarodowy – rytm życia wpłynął na postrzeganie Świąt i polskich tradycji? 

Jako młody człowiek dwukrotnie spędzałem święta Bożego Narodzenia na obczyźnie – w „polskim Londynie”. Najlepiej więc wiem, jak się poza Polską tęskni za świetami w rodzinnym kraju, polskim obyczajem, tą wyjątkową, swojską atmosferą. Pracując od ponad 15 lat w Brukseli i Strasburgu , widząc wiele przykładów laicyzacji i odchodzenia od tradycji. Tym bardziej doceniam wyjątkową atmosferę świąt w Polsce, ich zakorzeniony w polskim kontekście wymiar religijny, ale też ten jakże wyjątków wymiar wspólnotowy: rodzinny , narodowy, patriotyczny. W czasie świąt Bożego narodzenia odczuwam, jak wielu z nas, towarzysząca mi co prawda na codzień, ale wtedy wyjątkową dumę z faktu, że jestem Polakiem i chrześcijaninem .