Blog

Polsko-włoski szczyt w Warszawie

W przededniu spotkania prezesa Jarosława Kaczyńskiego z prezesem Lega-głównej partii politycznej Włoch i współrządzącej tym państwem – pozwalam sobie zaproponować lekturę wywiadu ,jakiego udzieliłem Radiu Wnet. Oto autoryzowany zapis tej rozmowy ,która przeprowadził red. Antoni Opaliński.

 Dzień dobry, Antoni Opaliński, zapraszam na „Poranek Wnet”, to już jest 4 stycznia AD 2018 roku. (…) Nie wiem, czy czytali Państwo swoim dzieciom baśnie braci Grimm, czy to już wyszło z mody, ale 234 lata temu w miejscowości Hanau w Niemczech urodził się Jacob Ludwig Karl Grimm, brat Wilhelma Grimma. W kulturze masowej bracia Grimm są znani jako zbieracze i autorzy zbioru baśni, ale Jacob Grimm był też twórcą niemieckiego językoznawstwa historyczno-porównawczego, ojcem germanistyki jako nauki i w pewnym sensie twórcą niemieckiego językoznawstwa. Po nim i po jego bracie został taki słownik niemiecki, który zamierzali wydać w 6 tomach, ale zrobiło się tego tak dużo, że jeszcze po ich śmierci były wydawane łącznie przez 123 lata, ostatni 33 tom tego słownika kontynuatorzy tego dzieła braci Grimm wydali w 1961 roku. W Niemczech na ich cześć nazwano już 200 ulic i placów, w tej konkurencji wyprzedza ich tylko rodzeństwo Hans i Sofie Scholl, zamordowane przez nazistów. To jest tyle, jeśli chodzi o kalendarium, tymczasem w polityce wiele się dzieje, przyszła informacja wczoraj, że Matteo Salvini, wicepremier rządu Włoch i człowiek, którego boi się Unia Europejska, ma w przyszłym tygodniu odwiedzić Warszawę. Z prośbą o kilka słów komentarza i o to, czy rzeczywiście jest to prawda i co z tego spotkania może wyniknąć zgłosiliśmy się do Ryszarda Czarneckiego, Posła do Parlamentu Europejskiego, halo, dzień dobry.

Witam Panie Redaktorze, witam Państwa. Ja tylko powiem, że bajki braci Grimm były takie dość okrutne. W porównaniu z naszymi polskimi czy słowiańskimi cechowały się pewnym okrucieństwem i czasem to dla dzieci było drastyczne, że czytały.

Ale niektóre współczesne filmy, jak się poszuka w tych serwisach serialowych też są okrutne, chociaż trochę inaczej, więc może ten duch chowania dzieci w okrucieństwie jest wiecznie żywy.

Wracając do Salviniego ja potwierdzam, że w środę przyszłą ma odbyć się spotkanie wicepremiera rządu Republiki Italii i co ważne szefa resortu spraw wewnętrznych, a co może najważniejsze – lidera organizacji Lega, czyli Liga ,kiedyś Lega Nord, która jest obecnie liderem w sondażach i gdyby były wybory wcześniejsze we Włoszech, to pewnie ten rząd uzyskałby jeszcze większy mandat zaufania, bo na drugim miejscu jest Ruch 5 Gwiazd, a więc partia koalicyjna- a to też jest pewna prognoza pod kątem wyborów europejskich, które odbędą się w ostatnią niedzielę maja. Natomiast przed nami spotkanie i chciałem powiedzieć, że pierwsze sygnały o spotkaniu strony włoskiej i prezesa formacji, która rządzi piątym krajem co do wielkości w Unii Europejskiej, czyli Polską, były już planowane wiele miesięcy temu. Prezes Kaczyński jest człowiekiem bardzo spokojnym, rozważnym i nie podejmującym decyzji szybko, więc do spotkania teraz dojdzie, ale wcześniej było spotkanie wicepremiera Italii z Viktorem Orbanem, premierem Węgier. Z Salvinim jak widać Prezes Kaczyński wolał poczekać, ale myślę, że to spotkanie będą ważne, bo obie strony będą mówić o przyszłości Europy, Unii Europejskiej, możliwości współpracy. Ja może przypomnę, że już był taki czas, był taki okres pod koniec I „polskiej” kadencji w Parlamencie Europejskim, w kadencji 2004-2009, kiedy europosłowie PiS byli w jednej grupie politycznej właśnie z europosłami Lega Nord – Ligi Północnej, a ta frakcja nazywała się „Unia na rzecz Europy Narodów”. Pamiętam dobrze, bo byłem skarbnikiem tej grupy politycznej i pamietam,ze ta współpraca była wtedy bardzo dobra.

Czy to oznacza, że możemy się spodziewać, że w przyszłym Parlamencie Europejskim może dojść ponownie do jakiejś bliższej współpracy między Prawem i Sprawiedliwością a tym włoskim ugrupowaniem?

Na pewno szereg spraw widzimy podobnie, na przykład jeśli chodzi o kwestie związane z migracją, na przykład migracją nielegalną czy w ogóle szerzej migrację muzułmańską w Europie. Czy to będzie zinstytucjonalizowane, czy to będzie oznaczało współpracę – „wait and see”, zobaczymy, znamy wypowiedzi również pana premiera Salviniego z ostatnich dni, który otwarcie mówił o mozliwosci współpracy z Europejska Partiia Ludowa, natomiast na pewno współpracować warto, wymieniać poglądy warto, stąd to spotkanie. A czy to będzie oznaczało współtworzenie jednej grupy w Parlamencie Europejskim, to czas jeszcze pokaże.

Bardzo serdecznie dziękuję, Ryszard Czarnecki, Poseł do Parlamentu Europejskiego był gościem „Poranka Wnet”, dziękuję bardzo, do usłyszenia.

Dziękuję bardzo, kłaniam się.