Blog

Czarnecki o dwóch „czarnych charakterach” w UE

Oto wywiad ze mną, jaki w ostatnim czasie został nadany w Radiu Wnet. Poniżej jego zapis:

Czas na chwilę polityki, polityki międzynarodowej, łączymy się z europosłem Ryszardem Czarneckim, dzień dobry Panu.

Ryszard Czarnecki: Witam Pana, witam Państwa, pozdrowienia z Brukseli.

Pozdrawiamy również, ale nie od Brukseli zaczniemy, a chyba od spektakularnego wydarzenia w polityce europejskiej, mianowicie doszło do spotkania czarnych charakterów europejskiej polityki, czyli Premiera Włoch Matteo Salvini i Premiera Węgier Viktora Orbana.

Ryszard Czarnecki: Tak, do niedawna jeszcze europoseł z Italii, obecny wicepremier rządu, lider formacji, która kiedyś nazywała się Lega Nord, Liga Północna, a teraz po prostu Lega, gdyż nastąpiła zmiana nazwy formacji po to, by pozyskać głosy ludzi z Południowych Włoch, co się udało. Formacja ta była bardzo konsekwentna pod względem sceptycyzmu wobec imigrantów, zwłaszcza muzułmańskich, Salvini domagał się, aby nawet pół miliona imigrantów nielegalnych wyrzucić, jak to sam określił, z Republiki Włoskiej. Z kolei druga formacja, czyli Ruch 5 Gwiazd, skupiła się na postulatach opuszczenia strefy euro przez Włochy, ale też poruszała kwestię imigrantów i dzięki temu też współrządzą. A Premier Viktor Orban wiem, że jest pod wrażeniem tego, co Polska i Węgry potrafiły uczynić w tej kwestii, czyli oprzeć się szantażom finansowym i politycznym naciskom Brukseli, które służyły temu, by kraje te przyjęły ,tak, jak Unia chciała – imigrantów, głównie muzułmanów. Włosi przez to  spotkanie chcą pokazać, że zacieśniają relacje z tymi państwami, które podobnie patrzą na kwestię zalewu imigrantów.

Czy sądzi Pan, że powinniśmy się spodziewać jakiegoś szczytu Polsko-Włoskiego?

Ryszard Czarnecki :Kontakty są, czy dojdzie do spotkania premierów zobaczymy. Coś o rzadu w Rzymie to Salvini jest jednym z dwóch wicepremierów, premierem jest ekonomista, który scala obecną koalicję, więc takie spotkanie na pewno będzie miało miejsce. No cóż, mamy dość podobne poglądy na temat imigrantów z jedną ważną różnicą: Włosi przyjęły bardzo wielu uchodźców i imigrantów i chcą się ich pozbyć, ale przedtem sprzyjały koncepcji Brukseli, by ich rozparcelować w krajach całej Unii Europejskiej , co było wbrew polskim interesom i tym się różniliśmy. Natomiast zjawiska inwazji imigrantów w tej chwili oceniamy podobnie:  i Rzym, i Budapeszt, i Warszawa.

Niektórzy na co dzień nie interesują się polityką, a światem wirtualnym, i patrzą  na Brukselę, ponieważ to ustawodawstwo tzw.  ACTA  2 ma wrócić pod obrady Parlamentu Europejskiego we wrześniu.

Ryszard Czarnecki :To prawda, głosowanie nastąpi 12 września na 1. posiedzeniu plenarnym europarlamentu po wakacjach- w Strasburgu, a 7 i 8 września odbędą się na ten temat posiedzenia odpowiednich komisji w PE w Brukseli. Nawet Komisja Europejska -główny promotor ACTA 2.0 na swojej stronie internetowej wydała oświadczenie, że to nieprawda, że to „fake news”, ale ludzie wiedzą swoje. To nie jest jeszcze koniec tego procesu, bo po 12 września -a to przez kompletny przypadek 335 rocznica polskiej wiktorii pod Wiedniem, gdzie zatrzymano inwazję turecko-muzułmańską na Europe, choć nie ma nawet pomnika w Wiedniu upamiętniającego tego, upamiętniającego Jana III Sobieskiego,choć być powinien-zatem po decyzji europarlamentu 12 września ws. ACTA  2 będzie czas na uzgodnienia między PE, Komisja Europejska  i Radą Europejska, po kilku miesiącach to wróci, pewnie na przełomie tego i przyszłego roku.

Ale jednak taka sytuacja, kiedy jakaś inicjatywa ustawodawcza jest odrzucana i powoduje protesty, a po odrzuceniu wraca po kilku miesiącach, to nie wiem, czy to jest tak bardzo demokratyczne podejście.

Ryszard Czarnecki : Ja, podobnie jak inni europosłowie PiS, głosowałem przeciwko temu. Uważaliśmy, że może to być pewnego rodzaju cenzura, uprzywilejowanie największych koncernów medialnych, niemieckich na przykład, choć zdaje sobie sprawę, że toczy się wojna między koncernami USA a niemieckimi i prawdę mówiąc mało mnie to obchodzi. Z punktu widzenia Polski chciałbym, by użytkownicy internetu mieli do niego dostęp za darmo, to dla mnie jest najbardziej istotne.

Będziemy się więc temu uważnie przyglądać, bardzo serdecznie dziękuję, europoseł Ryszard Czarnecki prosto z Brukseli dla poranka Wnet, dziękuję.

Dziękuję bardzo.