Blog

Źródła siły RP – powód ataków

Głównymi elementami siły państw i narodów w XXI wieku wciąż pozostają demografia i gospodarka. Bardzo ważny jest też potencjał obronny, bo na niego składają się, poza uzbrojeniem, także gotowość danej nacji do walki za własną ojczyznę. Na przestrzeni wieków zmieniły się ustroje, układy geopolityczne i sposób funkcjonowania społeczeństw – ale źródła wagi, potęgi krajów pozostają te same.

W ostatnich dwóch i pół latach Rzeczpospolita podjęła gigantyczny wysiłek, aby stać się państwem znacznie silniejszym ekonomicznie, kontrolującym własną gospodarkę oraz zdecydowała się na działania, choćby „500 plus”. Nasza waga na arenie międzynarodowej wzrosła. Jesteśmy atakowani, bo systematycznie zwiększamy źródła państwowej i narodowej siły.

Gdy na początku lat 1990 Wielka Brytania wymusiła na EWG, że nie będzie płacić sporej części składki członkowskiej do Brukseli (tzw. rabat brytyjski) – Londyn był atakowany nie mniej brutalnie, zwłaszcza w europejskich mediach. Ale postawił na swoim. Czemu o tym dziś piszę? Bo zajęci polityczną „bieżączką” nie wszyscy zauważamy, że nasze państwo zaczęło się naprawdę liczyć i ma szansę liczyć się jeszcze bardziej – musiało zatem stać się „tarczą strzelniczą” dla tych, którzy chcą słabej Polski.

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (07.04.2018)