Antyprezent

logo-GP

Piszę w okresie świątecznym, ale niestety o czymś, co trudno uznać za prezent. Przynajmniej nie dla nas, Polaków. Jeśli już – to dla zupełnie innej nacji.

Mam przed sobą książkę: „Wysiedlenia, wypędzenia i ucieczki 1939-1959. Atlas ziem Polski. Polacy, Żydzi, Niemcy, Ukraińcy”. Pozycja ukazała się nakładem wydawnictwa Demart, liczy 240 stron i – uwaga, to bardzo ważne w kontekście tego artykułu – została dofinansowana przez Radę Ochrony Pamięci Walk i i Męczeństwa (chodzi o walkę i męczeństwo Narodu Polskiego, choć jakoś dziwie zniknęło to z nazwy instytucji).

W tejże książce na stronach 70-71 mowa jest o: „Obozach przejściowych dla ludności Warszawy – wypędzonej po Powstaniu Warszawskim (1944)”. Tak, to nie pomyłka! Dwie strony na 240!! Czyli mniej więcej 0,8% zawartości – tyle miejsca znalazło się na gehennę Warszawiaków. Podkreślam: to nie jest historia świata i wypędzeń w skali globalnej w wieku XX, bo wtedy pewnie bym aż tak nie pomstował. Jednak cała książka dotyczy ziem Polski. Cóż za niebywała dyskryminacja! A w zasadzie raczej autodyskryminacja… To słowo „dyskryminacja” jest konieczne, bo o ileż więcej uwagi i materiału poświęcono „wypędzeniom” Niemców oraz przesiedleniom Ukraińców. Trawestując ‒ o cudzym mówicie ‒ swojego: własnej tragedii ‒ nie znacie.

W posiadaniu mojej rodziny są dwa opracowania tegoż egzemplarza. Ten drugi jest „fabrycznie” zafoliowany. Pod przezroczystą foliowaną obwolutą jest fotografia pana Władysława Bartoszewskiego. Towarzyszy jej faksymile tegoż eksministra i byłego przewodniczącego Rady Nadzorczej PLL LOT (z nadania premiera Marcinkiewicza). Obok zdjęcia i zamaszystego podpisu widnieje tekst „Patronat honorowy prof. Władysław Bartoszewski”. Cóż, ciekawe po co autor prac o Powstaniu Warszawskim i okupacji niemieckiej w Polsce autoryzuje książkę, która minimalizuje polską tragedię z okresu drugiej wojny światowej? W jakim celu ten do niedawna doradca premiera Tuska uwiarygadnia pozycję, która musi być odebrana jako wielce kontrowersyjna z racji szczupłości materiału poświęconego mieszkańcom Warszawy i asymetrycznej obfitości materiału o innych nacjach?

Czyżby profesor – nie będę polemizował z tą formą tytułowania pana Bartoszewskiego ‒ nie zapoznał się z książką, którą poleca? Albo oszukano go i dał swój podpis jakby brał udział w telewizyjnym programie „Randka w ciemno”? A może po prostu pan Władysław ma już problem z pamiętaniem faktów, zdarzeń, książek i też jest po prostu bezbronny? Chyba jednak nie, skoro z taką werwą nagrywał klipy w samorządowej kampanii wyborczej PO, co zresztą było swoistą „recydywą”, bo to samo usłużnie robił przy majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego…

Wykluczam też, że ktoś zrobił mu psikusa i przełożył okładkę książki z jednej na drugą (fakt zafoliowania jednego z egzemplarzy!).

To jakaś choroba, epidemia narodowa. My, Polacy, media w naszym kraju, ale też coraz bardziej politycy namiętnie podkreślamy cudze dramaty, a jednocześnie jakoś mało eksponujemy dramaty własne. Cóż, mogę jedynie życzyć, aby tej książki Państwo pod choinkę nie dostali. Cholera by Was wzięła, szlag jasny trafił, piorun by w Was trzasnął, a krew by zalała.

Mamy w Polsce wolność (?) słowa i publikacji, każdy może wydać co chce, łącznie z własnymi grafomańskimi wierszami. Jestem oburzony na dysproporcję i asymetrię, ergo dyskryminację Polaków w tej książce, ale mogę grzmieć i co najwyżej książki nie kupić. Jednak jest rzecz gorsza i tu – jako obywatel – ryczę jak ranny łoś: dlaczego bez wiedzy polskiego podatnika tegoż polskiego podatnika zmuszono, żeby za ową książkę płacił. Bo przecież Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nie jest utrzymywana przez sierotkę Marysię i krasnoludków, lecz funkcjonuje wyłącznie dzięki dotacjom z budżetu – a więc z naszej kieszeni.

Książka wyszła już kilka lat temu, ale ból pozostał. Gdyby to były Święta Wielkanocne, to napisałbym, że mamy niezły pasztet. Ale jest Boże Narodzenie i mogę tylko powiedzieć, że komuś trzeba dać rózgę pod choinkę i, że zapachniało nie tyle siankiem, co Dziakiem Mrozem.