W Prasie

Ustawa o IPN, a kampania wyborcza (komentarz polityczny)

Marszałek Bronisław Komorowski pełniący obowiązki głowy państwa złożył w mijającym tygodniu podpis pod nowelizacją ustawy o IPN. Czy ta informacja dobrze wróży IPN-owi oraz rozpoczynającej się kampanii wyborczej? Jaka to będzie kampania?

Ryszard Czarnecki dla prw.pl: Decyzja Komorowskiego jest politycznie kontrowersyjna i dziwaczna, bo będzie mu zapamiętana przez spory elektorat postsolidarnościowy, dotąd w niemałej części głosujący na Platformę.

W wymiarze moralno-etycznym jest to decyzja skandaliczna, bo całkowicie lekceważy wolę śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. A już kompletnie żenujące jest oświadczenie Komorowskiego, że “nie zna stanowiska prezydenta Kaczyńskiego w tej sprawie”. Wszyscy znają, a on nie zna? Świadczy to z jednej strony o ewidentnie złej woli marszałka sejmu i kandydata PO na prezydenta, a z drugiej strony o – w ludzkim wymiarze – swoistej małości.

Nic by się przecież nie stało, gdyby w tej sprawie poczekano do wyborów prezydenckich. Ten pośpiech Komorowskiego i nieuszanowanie woli tragicznie zmarłego prezydenta Kaczyńskiego są niesmaczne.

To wszystko źle wróży IPN-owi, bo chodzi o to, aby Instytut Pamięci Narodowej uchwycić za twarz. Ale też pokazuje, jak w praktyce, obojętnie od deklaracji, hasełek i sloganów, będzie wyglądać kampania prezydencka pana Komorowskiego.

Źródło:

http://www.prw.pl/articles/view/16185/ustawa-o-ipn-a-kampania-wyborcza-komentarz-polityczny