Blog

HONG – KONG PRZEDMIOT “(NIE)MROCZNEGO POŻĄDANIA”

“Małe jest piękne” – pisał kiedyś Schumacher. Hong-Kong jest tego potwierdzeniem. Oficjalnie: Specjalny Region Administracyjny Hong Kong ChRL. Ten “region” to po prostu samo miasto – wyspa liczące niespełna 90 km2 oraz ponad 260 wysp (łącznie prawie 1100 km2) . Poza Hong-Kongiem największe wyspy to Nowe Terytoria i Wyspy Zewnętrzne (przeszło 970 km2) oraz Kowloon – 47 km2). Ludność – wcale nie tak liczna, jak by się wydawało patrząc na ten chiński ścisk – tylko 6,7 mln, z czego 95% to Chińczycy. Tyle, że gęstość zaludnienia jest nieprawdopodobna: w samym Hong-Kongu  – 16670 osób na km2 (!), w całym regionie 6250. Przyrost naturalny rzędu 0.9%. Ale to statystyka. Tak na prawdę na ulicach widać morze przemieszczających się żywo głów. Ba, ocean.
Hong – Kong to przedmiot “(nie)mrocznego pożądania” dla turystów. Co roku przyjeżdża ich tu ponad 2 razy więcej niż jest mieszkańców (3 lata temu np. 13,7 mln!). Jest tylko mała niedogodność: upał, upał, upał. Na szczęście wszędzie (prawie) air – condition.
Bezrobocie jest 1,5 razy mniejsze niż w UE i prawie 3 razy mniejsze niż w Polsce. Jak oni to robią? I jak potrafią funkcjonować – jako państwo – i to kwitnąco mając osobisty podatek dochodowy rzędu 15%, a podatek dochodowy od instytucji 16%? Można tylko się tego uczyć – to przez te 5 dni “wakacji” pracowicie robiliśmy.
Można tu spokojnie płacić dolarami (za 1 USD płaci się 8 dolarów miejscowych), ale też w dużym stopniu euro!
Każdy obywatel Hong-Kongu płaci co roku na walkę z korupcją… 100 tutejszych dolarów. ICAC, czyli tutejszy urząd antykorupcyjny ma roczny budżet w wysokości 700 mln. HKD, co oznacza 100 mln. USD. Co ciekawe, od 1977 roku antykorupcyjna policja aresztowała… 2000 policjantów.
Średnio co roku jest 4000 informacji – donosów o korupcji, wszczynanych jest 3000 spraw, z czego w stan oskarżenia stawianych jest 500-600 osób. Stąd pewnie Hong-Kong po Singapurze jest drugi w Azji pod względem walki z korupcją.