European Conservatives and Reformists

aktualności
kalendarium
w parlamencie
w parlamencie
przemówienia
zapytania
rezolucje
opinie
pisemnedeklaracje
w parlamencie
przemówienia
zapytania
rezolucje
opinie
pisemnedeklaracje
mój pamiętnik - blog
mój pamiętnik - videoblog
reportaże
teksty
awk_artykuly
awk_wywiady
awk_komentarze
awk_archiwum alfabet europejski
panorama dolnośląska
oświadczenia
życiorys
fotokronika
inne strony
kontakt
europarlamentarzyści
strona główna


Austria Belgium France Czech Republic Holand Germany
Ireland Italy Luxemburg Netherlands Polska Russia
United Kingdom Ukraine        

Nominacja Ryszarda Czarneckiego do nagrody MEP AWARDS 2008 RANKINGU BLOGÓW POLITYCZNYCH RZECZPOSPOLITEJ

Ryszarda Czarneckiego reportaże ze świata

Parlament Europejski

Prawo i Sprawiedliwość

Kujawsko Pomorskie

Europe DirectJan Paweł II


blog

2014-08-30

Tusk w Brukseli ? Uff...


Właśnie się rozstrzyga czy Donald Tusk zostanie szefem Rady ‒ jednej z trzech, obok europarlamentu i Komisji Europejskiej, instytucji symbolizujacych UE. Trzymam kciuki z dwóch powodów. Jeden fundamentalny i ponadczasowy: im więcej Polaków na stanowiskach w strukturach międzynarodowych, tym lepiej (przynajmniej w teorii...). Drugi praktyczny: im dalej Tusk od Rzeczypospolitej, tym dla Rzeczypospolitej lepiej. Najlepiej, żeby go wybrali na szefa MERCOSURU czyli organizacji państw Ameryki Południowej ‒ ale niestety na to się nie zanosi... Jest bardzo złym prezesem Rady Ministrów w Warszawie ‒ może będzie choć trochę lepszym szefem Rady w Brukseli?


Skądinąd już słyszę, jak eurosceptycy niezależnie od szerokości geograficznej zacierają ręce: jeśli to ten premier, co tak osłabiał Polskę w polityce międzynarodowej to może teraz rozwali Unię?


Skąd poparcie dla pana Donalda? Przez 7 lat ciężko pracował, aby zdobyć wizerunek euroentuzjasty, którego interesuje los Europy, a nie jakieś wąskie interesy narodowe własnej ojczyzny. Dla Merkel był, oględnie mówiąc, „sojusznikiem na telefon” (dyplomata ze mnie...). Dla szefa Komisji Junckera Tusk jest idealny: przy sporach kompetencyjnych miedzy Komisją i Radą (nieprecyzyjny, krytykowany przez prezydenta Kaczyńskiego, Traktat Lizboński!) nowy przewodniczący KE woli mieć słabego, łatwego do ogrania, uciekającego od tematyki zagranicznej premiera z Warszawy niż wyjadacza z jakiegokolwiek innego kraju.


Stąd Tusk ma realną szansę na fotel w Brukseli. Im szybciej, tym dla Polski lepiej...


*pełna wersja komentarza dla „Gazety Polskiej Codziennie” (30.08.2014)

wiecej


2014-08-29

 


 Szefa rządu rozliczajmy z siedmiu lat rządów


Stefczyk.info: Brytyjski „The Guardian” pisał, że premier David Cameron zapowiedział poparcie kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Wiadomości te potwierdził w TVP były rzecznik rządu Paweł Graś. W Pana ocenie to wiarygodne wiadomości?


Ryszard Czarnecki: Wiadomości na ten temat opublikowała gazeta, która jest opozycyjna wobec rządu jej królewskiej mości. Wolałbym w tej kwestii usłyszeć miarodajne oświadczenie rządzących Konserwatystów. O ile wiem, były rzecznik rządu Paweł Graś nie jest z kolei rzecznikiem brytyjskiego rządu, a premiera Camerona widuje głównie w telewizji.


Kandydatura Tuska jest w ogóle brana na Zachodzie na poważnie pod uwagę, czy to raczej medialne spekulacje?


W dni parzyste Europa modli się o Tuska, a w nieparzyste o Sikorskiego... Jesteśmy potęgą na lądzie i na morzu. I przemy ku świetlanej przyszłości. W przekazie propagandy rządowej, im większe problemy widać w kraju, tym większa nasza siła rażenia na zewnątrz. To jest historia, która wraca. Co rusz się pojawia idea i pomysł, mówiący, że albo Tusk będzie przewodniczącym Rady Europejskiej, albo Sikorski będzie pierwszym wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, odpowiedzialnym za politykę zagraniczną Unii. Ja bym się nie podniecał spekulacjami medialnymi.


Plany premiera nie są ważne?


Wolałbym, żebyśmy rozliczali pana premiera nie z jego planów podbijania Europy, którym on sam zresztą zaprzecza. Wolałbym, żebyśmy szefa rządu rozliczali z siedmiu lat rządów. Zdaje się, że premier Tusk zrobi jednak wiele, żeby mówić o swoich przyszłych planach dotyczących Europy i tego, co władze w Polsce będą robić. Nie chce z kolei mówić o tym, co jego rząd miał zrobić, a czego nie zrobił w ciągu swojego rządzenia.

wiecej


2014-08-28

Po expose...


Premier ucieka w przyszłość, mówi co chciałby zrobić, opowiada o planach... Po siedmiu latach podatnicy woleliby usłyszeć, co zrobił. Rządzenie w wykonaniu Donalda Tuska nieco przypomina czasy komunizmu.


Portal Fronda.pl: Premier Donald Tusk przedstawił w Sejmie plany swojego gabinetu na najbliższe miesiące. Mówił o sprawach priorytetowych, wiele było obietnic. Jak Pan ocenia to tzw. małe exposé szefa rządu?


Ryszard Czarnecki: Donald Tusk swoim wystąpieniem potwierdził, że popularne od jakiegoś czasu rozszyfrowanie nazwy jego partii PO = puste obietnice, pasuje jak ulał. Premier cały czas ucieka w przyszłość, mówi co zrobi i co chciałby zrobić, opowiada o planach... Po siedmiu latach podatnicy woleliby usłyszeć, co zrobił. Rządzenie w wykonaniu Donalda Tuska nieco przypomina czasy komunizmu, kiedy liderzy partii komunistycznych w poszczególnych krajach obozu socjalistycznego cały czas mówili o świetlanej przyszłości, ale jakoś nie bardzo chcieli mówić o tym, co obiecano, ale nie zrobiono.


Wśród tych rozlicznych obietnic premier stwierdził też, że rząd będzie robił „to, co do tej pory”. Czyli co?


Aż strach się bać. Ten rząd jest kojarzony z aferami i zamiataniem ich pod dywan, personalnymi rotacjami, dymisjami ministrów, którzy mieli być fachowcami, a okazali się ludźmi o dwóch lewych rękach do pracy. Rząd premiera Tuska de facto w ogóle nie prowadził polityki zagranicznej, a jeśli chodzi o politykę gospodarczą, to wzorem byłego partyjnego kolegi Donalda Tuska, ministra Tadeusza Syryjczyka uznał, że najlepszą polityką gospodarczą jest brak polityki gospodarczej. Jeżeli premier zapowiada kontynuację, to muszę powiedzieć, że szkoda Polski...


Premier Tusk puścił także oko w kierunku rodzin. „Chcemy, by polska rodzina miała większe możliwości finansowe. Już od tego roku podatkowego chcemy umożliwić pełne wykorzystanie ulg na dzieci. (…) Od wielu lat są to ulgi odpisywane od podatku - niestety bardzo duo polskich rodzin nie jest w stanie ze względu na niskie zarobki i niski PIT wykorzystać całej ulgi” - mówił. Jego zdaniem, na uldze ma skorzystać aż „52 procent podatników z trójką dzieci”. Premier nagle stał się prorodzinny?


Premier staje się prorodzinny dwa i pół miesiąca przed wyborami samorządowymi i rok przed wyborami parlamentarnymi. Miał siedem lat na to, by nie mówić o polityce prorodzinnej, ale ją robić. Jeśli chodzi o politykę prorodzinną, to ostatnie siedem lat było latami chudymi. Nie bardzo wierzę, aby z tych deklaracji miało coś wyniknąć. Po względem polityki prorodzinnej to było siedem straconych lat. Uważam, że jedną z przyczyn tak dużej emigracji z Polski, i to jest być może największe oskarżenie wobec premiera Tuska, było poczucie braku stabilności młodych polskich rodzin, które masowo wyjeżdżały.wiecej


aktualności

Konferencja Prasowa w Sejmie RP - Nowe sankcje ekonomiczne przeciwko Kremlowi

2014-08-20

Dotychczasowe sankcje UE i USA miały charakter reaktywny, a więc są reakcją na wydarzenia na Ukrainie. My natomiast uważamy ze skutecznym przeciwdziałaniem wobec agresywnych i militarnych działań Rosji byłyby sankcje profilaktyczne, tj. sankcje wyprzedzające, które należy oczywiście uzależnić od rozwoju sytuacji. Władimir Putin musi wiedzieć, czego ma się bać, co go może spotkac. PiS proponuje, by rząd Donalda Tuska podjął takie dzialania na arenie miedzynarodowej, ktore spowodują pójscie w kierunku sankcji:


1) Ograniczenie wymienialności rubla.


Ta strategia została już przetestowana i skutecznie uderzyła w ekonomiczne interesy Rosji. Visa i Master Card odmówiły obsługi klientów banku Moskwy i efekt był spektakularny.


2) Zmniejszenie popytu na rosyjskie surowce energetyczne - gaz i ropę oraz maksymalne zbicie cen na te produkty. Użycie przez Zachód ,w porozumieniu z najważniejszymi eksporterami arabskimi, instrumentu cenowego ewidentnie uderzy w ekonomiczne interesy Rosji.


3) Kontrola nad przesyłem gazu do Europy.


4) Kwestia finansowania przedsięwzięć w sektorach - wydobywczym, obronnym, medialnym czy informatycznym.

więcej


Ryszard Czarnecki na konferencji prasowje w Sejmie RP - propozycja PiS: "Izolacja Rosji w Radzie Europy"

2014-08-19

Polska ma szczególny mandat w sprawie Rosji. To, co się dzieje na Ukrainie bezpośrednio nas dotyczy. Powiniśmy stawiać kwestię wykluczenia Rosji z OBWE i postawienia tej sprawy na forum ONZ.

więcej


Konferencja prasowa w Sejmie RP- "Czy do eurostrefy powraca kryzys i recesja? Jak uderzy to w gospodarkę polską?"

2014-08-18

W dniu dzisiejszym bardzo renomowany i prestiżowy ośrodek finansowy J.P.Morgan ocenia, że wzrost gospodarczy Polski będzie mniejszy niż zakładano wcześniej. Powinien być to sygnał alarmowy, gdyż cała Europa jest w stagnacji. Zwalnia rownież gospodarka Niemiec, a jest to dla nas najważniejszy partner gospodarczy. Turbulencje gospodarcze w Polsce będące efektem tego, co dzieje się w Europie Zachodniej są bardzo możliwe. Co rząd PO-PSL w tej sytuacji chce zrobić, aby Polak byl mądry przed, a nie po szkodzie?

więcej


w parlamencie

Przemówienie nr 159
Milenijne cele rozwoju (debata)

13.06.2013

Pani Przewodnicząca! Gratulacje dla sprawozdawcy! Ale też proszę o rozsądek w tej debacie! Jeżeli ja słyszę na tej sali paręnaście minut temu głos mojej koleżanki europosłanki, która mówi: dajcie na cele rozwojowe, a nie na zbrojenia, to mam wrażenie, że jestem w jakimś matriksie, jakimś świecie wirtualnym, bo poważny polityk powinien szanować swoich wyborców i mówić rzeczy poważne, realistyczne, a nie poruszać się w świecie całkowicie wirtualnym.


Mam wrażenie, niestety, że część naszych wyborców potraktuje tę debatę jako temat zastępczy, bo dzisiaj ludzi, którzy są bezrobotni w Unii Europejskiej lub którym grozi bezrobocie, interesuje przede wszystkim kwestia kryzysu i tego, jak wpływa na ich życie. A jeżeli mówimy o kwestiach pomocy rozwojowej, to pamiętajmy, że czasem te państwa, którym pomagamy, tę pomoc bardzo źle realizują, te środki po prostu marnotrawią lub są one przedmiotem korupcji.

wiecej


Przemówienie nr 158
Praworządność w Rosji

13.06.2013

imieniu grupy ECR . – Byłem jednym z tych, którzy podpisali wniosek, aby to rosyjski Memoriał został laureatem prestiżowej nagrody Nobla w dziedzinie pokoju. Myślę, że to jest tak, iż mamy dwie Rosje. Warto mówić o jednej i o drugiej. Rzecz w tym, że ta pierwsza Rosja, Rosja państwowa, to Rosja, która konsekwentnie używa siły, przemocy, łamie prawa człowieka. Ta druga wydaje się być Rosją słabą. Jest słabą także dzięki bezczynności i swoistej bezsilności Unii Europejskiej, bo główne kraje Unii Europejskiej często stosują double standards , podwójne standardy; wybierają kraje, gdzie potępiają łamanie praw człowieka, a wolą milczeć o ich łamaniu w Rosji czy Chinach, bo z tymi krajami fajnie się handluje. I myślę, że tego typu praktyki powinny być surowo w tym Parlamencie napiętnowane.

wiecej


Zapytanie 41 do Komisji oraz Wysokiej Przedstawiciel
PROPOZYCJA WŁĄCZENIA SIĘ ORGANÓW ŚLEDCZYCH UE W WYJAŚNIENIE KATASTROFY PREZYDENCKIEGO SAMOLOTU TU-154 W SMOLEŃSKU

17.04.2013

13 kwietnia 2013 roku Szef rządu Federacji Rosyjskiej W. Putin zwołał posiedzenie Komisji Państwowej ws. ustalenia przyczyn katastrofy polskiego prezydenckiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku, w którym wzięli również udział przedstawiciele polskiego rządu – minister Ewa Kopacz i minister Tomasz Arabski. Podczas posiedzenia generał Tatiana Anodina, przewodnicząca Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), poinformowała zebranych, iż:


"Organy śledcze Unii Europejskiej oraz innych państw wyraziły chęć uczestnictwa w pracach Komisji Technicznej, jeżeli zaistnieje taka potrzeba".
wiecej


Zapytanie 40
ŁAMANIE WOLNOŚCI SŁOWA W POLSCE

09.11.2012

Jak Komisja Europejska ocenia przykłady łamania wolności słowa w Polsce w kontekście wyrzucenia z pracy zastępcy redaktora naczelnego i szefa działu krajowego „Rzeczpospolitej” przez jej właściciela pana Grzegorza Hajdarowicza? To jeden z wielu przykładów ograniczania swobody wypowiedzi w Polsce w ostatnim czasie, zarówno przez prywatnych właścicieli mediów, jak i władzę. W tej sprawie protestują organizacje dziennikarskie w Polsce oraz opinia publiczna i liczne media. Czy w tak ewidentnej sprawie Komisja zabierze głos?

wiecej


Terminarz zajęć

1,2,3 lipca 2014

Sesja Plenarna PE w Strasburgu

14,15,16,17 kwietnia 2014

Ostatnia sesja plenarna w tej kadencji PE w Strasburgu

2,3 kwietnia 2014

Posiedzenie Plenarne PE w Brukseli

więcej »»


Wyszukiwarka

Wpisz szukane wyrażenie:

Wybierz dział:


RYSZARD CZARNECKI
PARLAMENT EUROPEJSKI
kadencja 2009 - 2014

Grupa Europejskich Konserwatystów
i Reformatorów (ECR)


Wiceprzewodniczący
Delegacja do Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest

Członek
Komisja Rozwoju Regionalnego (REGI) więcej
Komisja Kontroli Budżetowej (CONT) więcej
Delegacja do komisji współpracy parlamentarnej UE-Mołdawia więcej

Zastępstwo
Komisja Petycji (PETI) więcej

Podkomisja Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE) więcej

Delegacja do komisji współpracy parlamentarnej UE-Kazachstan, UE-Kirgistan i UE-Uzbekistan oraz do spraw stosunków z Tadżykistanem, Turkmenistanem i Mongolią (DCAS) więcej


RYSZARD CZARNECKI PARLAMENT EUROPEJSKI kadencja 2004 - 2009
RYSZARD CZARNECKI

Grupa Unii na rzecz Europy Narodów (UEN) więcej
Skarbnik

Członek
Komisja Rozwoju więcej
Delegacja do spraw stosunków z państwami Europy Południowo-Wschodniej więcej

Zastępstwo
Komisja Spraw Zagranicznych (AFET) więcej
Delegacja do Europejsko-Latynoamerykańskiego Zgromadzenia Parlamentarnego (Eurolat) więcej

Oficjalny przedstawiciel PE do Europejskiego Centrum na rzecz Współzależności i Solidarności Światowej (Centrum Północ-Południe) przy Radzie Europy na lata 2008-2010 - więcej , więcej

Prace parlamentarne
Postawione pytania zobacz
Projekty rezolucji zobacz
Wystąpienia na posiedzeniu plenarnym zobacz


informator do pobraniarss
dodaj blog

Ryszarda Czarneckiego
do swojego czytnika RSS