European Conservatives and Reformists

aktualności
kalendarium
w parlamencie
w parlamencie
przemówienia
zapytania
rezolucje
opinie
pisemnedeklaracje
w parlamencie
przemówienia
zapytania
rezolucje
opinie
pisemnedeklaracje
mój pamiętnik - blog
mój pamiętnik - videoblog
reportaże
teksty
awk_artykuly
awk_wywiady
awk_komentarze
awk_archiwum alfabet europejski
panorama dolnośląska
oświadczenia
życiorys
fotokronika
inne strony
kontakt
europarlamentarzyści
strona główna


Austria Belgium France Czech Republic Holand Germany
Ireland Italy Luxemburg Netherlands Polska Russia
United Kingdom Ukraine        

Nominacja Ryszarda Czarneckiego do nagrody MEP AWARDS 2008 RANKINGU BLOGÓW POLITYCZNYCH RZECZPOSPOLITEJ

Ryszarda Czarneckiego reportaże ze świata

Parlament Europejski

Prawo i Sprawiedliwość

Kujawsko Pomorskie

Europe DirectJan Paweł II


Kliknij i zobacz wszystkie informacje

Ryszard Czarnecki:  „Będę trzymał kciuki za wszystkich Polaków, którzy ubiegają się o stanowiska w strukturach PE" (kliknij)

Obciach na cały świat - nie tylko o Radku Sikorskim (kliknij)

Europejska perspektywa - rozmowa Ryszarda Czarneckiego z Jackiem Sobalą (kliknij)


Ryszard Czarnecki zwycięzcą Debaty Młodzieżowej organizowanej przez poznańskie organizacje młodzieżowe: m.in. Studencką Radę Miasta Poznania. Uzyskał tytuł najbardziej promłodzieżowego kandydata z Wielkopolski.


Konferencja Ryszarda Czarneckiego i Maksa Kraczkowskiego w Pile (kliknij)

"Polityką Tuska jest brak polityki" - Ryszard Czarnecki w rozmowie z Piotrem Zarembą na łamach najnowszego tygodnika "wSieci" (kliknij)

Pytania o motywację Pawła Piskorskiego (kiknij) - Rozmowa Ryszarda Czarneckiego dla VOD "Gazeta Polska"

"Kiedy sankcje dotknęły nas za czasów naszych rządów, odpowiednimi zabiegami w UE doprowadziliśmy do tego, że Europa stanęła po naszej stronie, że kanclerz Merkel w Samarze podczas rozmów z Władimirem Putinem zabiegała o polską sprawę, o sprawę polskiej wsi.(...) Różne państwa UE sobie same załatwiają stosunki z Rosją, a Polska pozostaje osamotniona" – powiedział prezes PiS. (kliknij)


Czwarta rocznica Katastrofy Smoleńskiej  - zobacz uroczystości w Koninie - (kliknij)

 

Ryszard Czarnecki w "Rozmowie dnia" Radia ELKA: "Nie lekceważmy pozornie śmiesznych decyzji UE - za nimi stoją: lobby i pieniądze"

 

PiS zachęca do udziału w wyborach do PE


Niedziela - "Minęła dwudziesta"

 

Nowy unijny podatek?


Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Poznaniu

 

"Jak Czarnecki do Poznania"

Putin będzie dalej  prowokował Zachód - Ryszard Czarnecki w "Jeden na jeden"

 

Komisarza powinna wskazać zwycięska partia - Ryszard Czarnecki dla portalu WyboryDoParlamentu.eu


Z Ryszardem Czarneckim rozmawia Sławomir Jastrzębowski

 

O Kaukazie i Ukrainie w Klubie Ronina: Gosiewska, Czarnecki, Strachota"

"Tylko państwo wolne od korupcji jest w stanie skutecznie walczyć z bezrobociem i biedą"

 

Ukraina gra o wszystko 

     

Konferencja prasowa w Sejmie RP - "Sytuacja na Ukrainie"

 "Trzeba pokazać, że Unia zabiega o Ukrainę"

"Ukrainę czeka eskalacja przemocy"


Kliknij i zwiń informacje
blog

2014-07-30

Pogarda dla fałszerzy


Jako historyka z wykształcenia szlag mnie trafia, gdy różni, obcy i swoi (pozornie swoi) manipulują dziejami mojego kraju. Propagandziści różnej maści – na Zachodzie i na Wschodzie, także zza oceanu – pracują w pocie czoła, aby przedstawić historię Polski nie taką jaką ona jest, lecz taką jaką chcieliby żeby była, bo to im potrzebne do ich brudnych gierek. Często zresztą, gdy chodzi o politykę historyczną, złodziej krzyczy: „łapaj złodzieja!”. Po prostu choćby nasi najbliżsi zachodni sąsiedzi robią klasyczną „ucieczkę do przodu” i zwalają wprost lub „tylko” aluzyjnie przemycają sugestię, że to nie oni mordowali – lub w wersji soft, że nie  t y l k o  oni mordowali, lecz Polaczkowie też.


Stąd już nie tylko festiwal „polskich obozów śmierci” w prestiżowych mediach zachodnich, ale też różne wątki w wielkonakładowych produkcjach filmowych, z których wynika, że polskim sportem narodowym jest zabijanie Żydów, okrucieństwo, a Sarmaci to po prostu genetyczni szowiniści.
Przez długi czas – okres PRL – dla komunistów było wręcz wygodne, a co najmniej obojętne to, w jaki sposób kłamie się o polskiej historii. No, ale po ludziach rządzących z sowieckiego nadania nie można się było spodziewać niczego dobrego i niczego lepszego. Bolesne, że przez sporą część trwania III RP nasz MSZ (zaimek dzierżawczy „nasz” używam, niestety, pro forma) chował głowę w piasek i milczał z uporem godnym na pewno nie tej sprawy. Ta postawa strusia dotyczyła również elit pseudointelektualnych w naszym kraju, zgrai dziennikarzy, publicystów, „ludzi sztuki”, których milczenie, gdy opluwano Polskę i nasze dzieje ojczyste było tak głośnie, że aż bolało serce i bolały uszy.


Warto zwrócić uwagę jak bardzo usiłowano zminimalizować polską martyrologię z okresu drugiej wojny światowej, a także i po niej. Jak bardzo chciano relatywizować polskie krzywdy – za wszelką cenę doszukując się krzywd cudzych. Nasi, z bożej łaski, naukowcy, stypendyści niemieckich fundacji i uczelni za naszą zachodnią granicą usiłowali gorliwie wykazać jak to prześladowano w Polsce po wojnie Niemców. Jakże często pomijali fakt, że robiła to w wielkim stopniu Armia Czerwona i to na podstawie „sojuszniczych decyzji” Amerykanów, Brytyjczyków i Sowietów. Ci sami naukowcy jakoś słowem nie chcieli się zająknąć o wypędzeniach Polaków – z naszych ziem po napadzie III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. A przecież odbywały się one masowo, choćby w Gdyni i „Warthegau” czyli „Kraju Warty”. Ci „naukowcy”, a także „dziennikarze” (polecam lekturę lokalnych dodatków do „Gazety Wyborczej” na tzw. Ziemiach Odzyskanych czyli zachodnich i północnych województwach Rzeczypospolitej) dostawali zbiorowej amnezji, gdy chodzi choćby o porywanie i germanizowanie polskich dzieci na Zamojszczyźnie.

wiecej


2014-07-29

 


FIFA i bojkot Kremla


Jako człowiek, który osobiście poznał Seppa Blattera, prezydenta FIFA, mogę stwierdzić, że odebranie Rosji prawa do organizacji w 2018 r. mistrzostw świata w piłce nożnej będzie bardzo trudne. Ta organizacja to swoiste suwerenne „państwo”, które ma w nosie rządy krajów zrzeszonych w niej. Piłka to dziś głównie biznes, który nie jest wolny od korupcji, i w którym nie za bardzo widać wolę rugowania takich praktyk. Nie ulega wątpliwości, że FIFA nie stroni od przyznawania organizacji mistrzostw krajom niedemokratycznym. Przykładem jest tu Katar, który w niejasnych okolicznościach dostał prawo do organizacji rozgrywek w 2022 r. Rosja idealnie czuje się w tej rzeczywistości świata sportu. Najpierw załatwiła sobie igrzyska zimowe, teraz mistrzostwa piłkarskie, z których sama nie zrezygnuje. Państwa demokratyczne nie powinny jednak ustawać w naciskach, by to się stało, idea bojkotu Kremla jest bowiem słuszna i mimo wszystko niepozbawiona cienia szans na realizację. Przypomnijmy, że w 1992 r. usunięto z Mistrzostw Europy Jugosławię – mimo że zakwalifikowała się do turnieju finałowego – w związku z toczącymi się na jej terytorium konfliktami zbrojnymi…


*komentarz, który dziś ukazał się w "Gazecie Polskiej Codziennie"

wiecej


2014-07-28

Arcana po raz 117-ty


Ukazał się właśnie trzeci w tym roku, a 117 w sumie numer dwumiesięcznika "Arcana". Tematem numeru są: "Zatrute korzenie transformacji". Piszą o nich były minister obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego Jan Parys (właśnie o tymże gabinecie), Sebastian Gilarski i Grzegorz Majchrzak o Radiokomitecie pod prezesurą "TW" Andrzeja Drawicza oraz Maciej Zakrzewski o zredefiniowaniu antykomunizmu. W archiwum "Arcanów" dokument sowieckiego politbiura o kryzysie ZSRS i jego satelitów. Są też wspomnienia o luminarzach polskiej kultury i nauki: o Marku Nowakowskim pisze Maciej Urbanowski, o Tadeuszu Różewiczu Elżbieta Morawiec, a o profesor Annie Pawełczyńskiej - Zofia Zielińska.


Dział: "Transofromacja w Europie Środkowo-Wschodniej" zawiera teksty o Czechach (Michał Kubat), Węgrzech (Sebastian Kęcik), Litwie (Almantas Samalavicius) oraz Rumunii (fragment książki doktora Jerzego Targalskiego o pierestrojce).


W ankiecie "Arcanów" o "Wielkiej transformacji komunizmu z perspektywy 25 lat" wypowiadają się m. in. Jadwiga Staniszkis, Krystyna Trembicka, Antoni Dudek, Marek Jan Chodakiewicz. Tomasz Mianowicz, Jerzy Targalski, Bogdan Musiał, Włodzimierz Marciniak, Kazimierz Dadak i Wojciech Roszkowski.


"Arcana" prezentują też prace konkursowe na temat: "Dziedzictwo i testament ideowy Lecha Kaczyńskiego". Są to: "Polityka historyczna a solidarność pokoleń" Maksymiliana Sitarskiego i "Idea prometeizmu w polskiej polityce zagranicznej Lecha Kaczyńskiego" Wiktora Wieczystego.


Ukazał się właśnie trzeci w tym roku, a 117 w sumie numer dwumiesięcznika "Arcana". Tematem numeru są: "Zatrute korzenie transformacji". Piszą o nich były minister obrony narodwej w rządzie Jana Olszewskiego Jan Parys (właśnie o tymże gabinecie), Sebastaian Gilarski i Grzegorz Majchrzak o Radiokomitecie pod prezesurą "TW" Andrzeja Drawicza oraz Maciej Zakrzewski o zredefiniowaniu antykomunizmu. W archiwum "Arcanów" dokument sowieckiego politbiura o kryzysie ZSRS i jego satelitów. Są też wspomnienia o luminarzach polskiej kultury i nauki: o Marku Nowakowskim pisze Maciej Urbanowski, o Tadesuzu Różewiczu Elżbieta Morawiec, a o profesor Annie Pawełczyńskiej - Zofia Zielińska.


Dział: "Transofromacja w Europie Środkowo-Wschodniej" zawiera teksty o Czechach (Michał Kubat), Węgrzech (Sebastian Kęcik), Litwie (Almantas Samalavicius) oraz Rumunii (fragment książki doktora Jerzego Targalskiego o pierestrojce).


W ankiecie "Arcanów" o "Wielkiej transformacji komunizmu z perspektywy 25 lat" wypowiadają się m. in. Jadwiga Staniszkis, Krystyna Trembicka, Antoni Dudek, Marek Jan Chodakiewicz. Tomasz Mianowicz, Jerzy Targalski, Bogdan Musiał, Włodzimierz Marciniak, Kazimierz Dadak i Wojciech Roszkowski.


"Arcana" prezentują też prace konkursowe na temat: "Dziedzictwo i testament ideowy Lecha Kaczyńskiego". Są to: "Polityka historyczna a solidarność pokoleń" Maksymiliana Sitarskiego i "Idea prometeizmu w polskiej polityce zagranicznej Lecha Kaczyńskiego" Wiktora Wieczystego.wiecej


aktualności

Ryszard Czarnecki w Polsat News

2014-06-30

1. Cameron chce pokazać, że walczy o taki kształt Europy, gdzie Bruksela ma mniej do powiedzenia. 2015 rok to wybory nie tylko w Polsce, ale też w Wielkiej Brytanii. Cameron chce również pokazać, że walczy o pozycję Londynu. Chce pokazać, że jest inny niż mainstreamowy układ w UE.


2. Arytmetyka sejmowa pokazuje, że w głosowaniach może być rożnie, jak to było np. w przypadku głosowania w sprawie immunitetu Michała Kamińskiego. Debata dotycząca afery taśmowej jest niezbędna. Debata nad wotum nieufności pokaże kryzys państwa i o to także chodzi.Władza nie może zmieść pod dywan afery taśmowej.

więcej


Ryszard Czarnecki w Radiu Zet

2014-06-22

Jesteśmy za wcześniejszymi wyborami. Trudno jednak wierzyć w uczciwość premiera po ujawnieniu takich taśm. Dlatego potrzebny jest rząd techniczny. Myślę, że Tusk mówiąc o wcześniejszych wyborach próbuje straszyć. Przypomnę,że posłowie PO również nagrywali siebie nawzajem - słynne taśmy dolnośląskie.

więcej


Oświadczenie Ryszarda Czarneckiego w sprawie spektaklu "Golgota Picnic"

2014-06-02

Szanowni Państwo,


27 czerwca ma zostać wystawiona w Poznaniu „Golgota Picnic” − „sztuka” kpiąca ze śmierci Jezusa na krzyżu czyli z fundamentu zbawienia człowieka. Tajemnica Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa stanowi jeden z najistotniejszych przedmiotów wiary wszystkich chrześcijan.


W sposób groteskowy, także z wykorzystaniem scen lubieżnych, drwi się w niej z Męki i Śmierci Jezusa na krzyżu. Ponadto jest ona wulgarna i pełna pornograficznych odniesień do Pisma Świętego, przedstawia ewidentnie karykaturalną, bluźnierczą wizję ukrzyżowania Chrystusa.


Chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że w związku z jej wystawieniem w 2011 roku, ulicami Paryża przeszła kilkutysięczna demonstracja określana jako marsz przeciwko chrystianofobii. Wtedy francuski biskup katolicki Dominique Rey potępił przedstawianie Chrystusa w tej „sztuce” jako szaleńca, piromaniaka, mesjasza AIDS, etc.


Spektakl również w wielu innych miejscach wywoływał negatywne emocje: m.in. w stolicy Hiszpanii – tu część widzów podczas wystawiania go wychodziła z teatru ze względu na obsceniczność tego widowiska. Z kolei mieszkańcy Tuluzy organizowali protesty i czuwania modlitewne przed teatrem.


W Polsce koszty tego wydarzenia pokrywane są za pieniądze podatnika. Finansuje je zarówno miasto Poznań, samorząd województwa wielkopolskiego, jak i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Wszystkich, którzy czują, że w sposób wyjątkowo perfidny obraża się ich fundamentalne prawdy wiary zachęcam do aktywnego włączenia się w protest. Chciałbym też Państwu przypomnieć sprawę bluźnierczej instalacji Jacka Markiewicza w Centrum Sztuki Współczesnej…


Premiera Tuska zaś pytam, jakie podejmie działania by chronić uczucia religijne, obrażane za pieniądze podatników (budżet państwa i budżet województwa), osób wierzących w Polsce? To samo pytanie należy też zadać prezydentowi miasta Poznania. Brak jakiejkolwiek reakcji na narastający proces atakowania Kościoła Katolickiego oraz godzenia w symbole religijne (Krzyż, Biblia) wyraża dalece niepokojącą akceptację dla tego typu działań.

więcej


w parlamencie

Przemówienie nr 159
Milenijne cele rozwoju (debata)

13.06.2013

Pani Przewodnicząca! Gratulacje dla sprawozdawcy! Ale też proszę o rozsądek w tej debacie! Jeżeli ja słyszę na tej sali paręnaście minut temu głos mojej koleżanki europosłanki, która mówi: dajcie na cele rozwojowe, a nie na zbrojenia, to mam wrażenie, że jestem w jakimś matriksie, jakimś świecie wirtualnym, bo poważny polityk powinien szanować swoich wyborców i mówić rzeczy poważne, realistyczne, a nie poruszać się w świecie całkowicie wirtualnym.


Mam wrażenie, niestety, że część naszych wyborców potraktuje tę debatę jako temat zastępczy, bo dzisiaj ludzi, którzy są bezrobotni w Unii Europejskiej lub którym grozi bezrobocie, interesuje przede wszystkim kwestia kryzysu i tego, jak wpływa na ich życie. A jeżeli mówimy o kwestiach pomocy rozwojowej, to pamiętajmy, że czasem te państwa, którym pomagamy, tę pomoc bardzo źle realizują, te środki po prostu marnotrawią lub są one przedmiotem korupcji.

wiecej


Przemówienie nr 158
Praworządność w Rosji

13.06.2013

imieniu grupy ECR . – Byłem jednym z tych, którzy podpisali wniosek, aby to rosyjski Memoriał został laureatem prestiżowej nagrody Nobla w dziedzinie pokoju. Myślę, że to jest tak, iż mamy dwie Rosje. Warto mówić o jednej i o drugiej. Rzecz w tym, że ta pierwsza Rosja, Rosja państwowa, to Rosja, która konsekwentnie używa siły, przemocy, łamie prawa człowieka. Ta druga wydaje się być Rosją słabą. Jest słabą także dzięki bezczynności i swoistej bezsilności Unii Europejskiej, bo główne kraje Unii Europejskiej często stosują double standards , podwójne standardy; wybierają kraje, gdzie potępiają łamanie praw człowieka, a wolą milczeć o ich łamaniu w Rosji czy Chinach, bo z tymi krajami fajnie się handluje. I myślę, że tego typu praktyki powinny być surowo w tym Parlamencie napiętnowane.

wiecej


Zapytanie 41 do Komisji oraz Wysokiej Przedstawiciel
PROPOZYCJA WŁĄCZENIA SIĘ ORGANÓW ŚLEDCZYCH UE W WYJAŚNIENIE KATASTROFY PREZYDENCKIEGO SAMOLOTU TU-154 W SMOLEŃSKU

17.04.2013

13 kwietnia 2013 roku Szef rządu Federacji Rosyjskiej W. Putin zwołał posiedzenie Komisji Państwowej ws. ustalenia przyczyn katastrofy polskiego prezydenckiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku, w którym wzięli również udział przedstawiciele polskiego rządu – minister Ewa Kopacz i minister Tomasz Arabski. Podczas posiedzenia generał Tatiana Anodina, przewodnicząca Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), poinformowała zebranych, iż:


"Organy śledcze Unii Europejskiej oraz innych państw wyraziły chęć uczestnictwa w pracach Komisji Technicznej, jeżeli zaistnieje taka potrzeba".
wiecej


Zapytanie 40
ŁAMANIE WOLNOŚCI SŁOWA W POLSCE

09.11.2012

Jak Komisja Europejska ocenia przykłady łamania wolności słowa w Polsce w kontekście wyrzucenia z pracy zastępcy redaktora naczelnego i szefa działu krajowego „Rzeczpospolitej” przez jej właściciela pana Grzegorza Hajdarowicza? To jeden z wielu przykładów ograniczania swobody wypowiedzi w Polsce w ostatnim czasie, zarówno przez prywatnych właścicieli mediów, jak i władzę. W tej sprawie protestują organizacje dziennikarskie w Polsce oraz opinia publiczna i liczne media. Czy w tak ewidentnej sprawie Komisja zabierze głos?

wiecej


Terminarz zajęć

1,2,3 lipca 2014

Sesja Plenarna PE w Strasburgu

14,15,16,17 kwietnia 2014

Ostatnia sesja plenarna w tej kadencji PE w Strasburgu

2,3 kwietnia 2014

Posiedzenie Plenarne PE w Brukseli

więcej »»


Wyszukiwarka

Wpisz szukane wyrażenie:

Wybierz dział:


RYSZARD CZARNECKI
PARLAMENT EUROPEJSKI
kadencja 2009 - 2014

Grupa Europejskich Konserwatystów
i Reformatorów (ECR)


Wiceprzewodniczący
Delegacja do Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest

Członek
Komisja Rozwoju Regionalnego (REGI) więcej
Komisja Kontroli Budżetowej (CONT) więcej
Delegacja do komisji współpracy parlamentarnej UE-Mołdawia więcej

Zastępstwo
Komisja Petycji (PETI) więcej

Podkomisja Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE) więcej

Delegacja do komisji współpracy parlamentarnej UE-Kazachstan, UE-Kirgistan i UE-Uzbekistan oraz do spraw stosunków z Tadżykistanem, Turkmenistanem i Mongolią (DCAS) więcej


RYSZARD CZARNECKI PARLAMENT EUROPEJSKI kadencja 2004 - 2009
RYSZARD CZARNECKI

Grupa Unii na rzecz Europy Narodów (UEN) więcej
Skarbnik

Członek
Komisja Rozwoju więcej
Delegacja do spraw stosunków z państwami Europy Południowo-Wschodniej więcej

Zastępstwo
Komisja Spraw Zagranicznych (AFET) więcej
Delegacja do Europejsko-Latynoamerykańskiego Zgromadzenia Parlamentarnego (Eurolat) więcej

Oficjalny przedstawiciel PE do Europejskiego Centrum na rzecz Współzależności i Solidarności Światowej (Centrum Północ-Południe) przy Radzie Europy na lata 2008-2010 - więcej , więcej

Prace parlamentarne
Postawione pytania zobacz
Projekty rezolucji zobacz
Wystąpienia na posiedzeniu plenarnym zobacz


informator do pobraniarss
dodaj blog

Ryszarda Czarneckiego
do swojego czytnika RSS