Czas na ostrą reakcję

Po Brexicie Polska jest sojusznikiem USA numer 1 w UE. Jako jedno z niewielu państw NATO wypełniamy limit 2 % PKB przeznaczanych na obronność – a nawet go przekraczamy. Za to właśnie ostatnio publicznie podczas konferencji prasowej z …kanclerz Merkel (!) chwalił nas prezydent Trump. Na potęgę kupujemy od Amerykanów broń. Sprowadzamy gaz, pokazując reszcie Europy sposób na dywersyfikację i energetyczne uniezależnienie się od Rosji. Każdy z tych powodów jest wystarczający, aby nas szanować. Burmistrz New Jersey swoimi rasistowskimi – bo antypolonizm jest rasizmem – wypowiedziami psuje relacje polsko-amerykańskie i działa w interesie Rosji – choć być może jest zbyt głupi, żeby zdawać sobie z tego sprawę.

Nie zmusimy nikogo, żeby nas, Polaków, lubił i nasz kraj – Polskę – szanował. Jednak możemy wymuszać, aby osoby sprawujące funkcje publiczne swoje antypolskie obsesje ujawniali w zaciszu własnego domu, a nie oficjalnie. Pod tym względem bierzmy przykład z Żydów. Czas na ostrą reakcję i Polaków w USA – pikiety są zwykle lepsze niż oświadczenia – i Państwa Polskiego, które musi wytłumaczyć administracji USA, że takich numerów nie opłaca się robić sojusznikom.

*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (05.05.2018)

O Ryszard Czarnecki

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, historyk, dziennikarz, działacz sportowy, poseł na Sejm I i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji, były wiceminister kultury, były przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej i minister – członek Rady Ministrów; wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.